Zwalczanie glonów w oczku wodnym

Każdy właściciel oczka wodnego lub stawu prędzej czy później zastanawia się nad tym, jakie są sposoby na zwalczanie glonów w oczku wodnym. Niestety, pojawiają się one bardzo często. Nie tylko psują wygląd wody, ale także stanowią zagrożenie dla roślin wodnych i ryb. Jak zatem z nimi walczyć?

Zapobieganie rozwojowi glonów

Pierwszą zasadą jest zapobieganie rozwojowi glonów. Należy o tym pomyśleć już projektując oczko. To zmniejszy ich namnażanie. Oczko wodne powinno znajdować się w nieco zacienionym miejscu, gdyż glony kochają nasłonecznioną wodę, w której mają doskonałe warunki do rozmnażania. Kolejną ważną rzeczą jest głębokość. Woda powinna mieć co najmniej 0,5 metra głębokości, gdy chcemy, by były w niej rośliny oraz co najmniej metr w przypadku hodowli ryb. Doskonała są filtry i lampy UV do oczka wodnego, które zapobiegną rozrostowi glonów. Dobrze jest też zadbać o ruch wody, gdyż wspomaga on mikroorganizmy walczące z glonami.

Usuwanie glonów z oczka wodnego

Jeżeli woda staje się mętna i przybiera zielony lub brunatny kolor wiadomo, że mamy kłopot. Potrzebne są wówczas preparaty do oczek wodnych na glony. Najpierw jednak ustalamy z jakim rodzajem glonów mamy do czynienia. Sinice zakwitają i unoszą się na powierzchni uwalniając toksyny, zaś nitkowe opanowują cały zbiornik. Dlatego dzielimy je na preparaty na sinice i preparaty na glony nitkowate w oczku wodnym. Są cztery sposoby, żeby pozbyć się tych „niechcianych gości”:

1. Obniżyć odczyn pH wody- np. na 2- 4 tygodnie umieścić ażurowe worki z torfem, który ma kwaśny odczyn
2. Zasadzić rośliny oczyszczające wodą- powinny stanowić 1/3 powierzchni. Zabierają one glonom składniki pokarmowe z wody
3. Stosować biopreparaty- zawierające naturalne bakterie, które nie szkodzą roślinom i rybom.
4. Czyścić oczko wodne- możemy do tego użyć odkurzacza do czyszczenia oczek wodnych.

Preparaty do oczek wodnych na glony są różnorodne, wybierajmy więc takie, które nie będą szkodziły otaczającym zbiornik roślinom i nie skrzywdzą pływających w wodzie ryb.