W jaki sposób napowietrzać oczko wodne?

Jakość wody w oczku wodnym jest niezmiernie ważna. Służą do tego filtry wodne, lampy i pompy do oczek wodnych. Niezwykle ważne pozostaje również napowietrzanie oczka wodnego. Najczęściej stosuje się do tego odpowiednie rośliny wodne, lecz nie zawsze dają one radę. Wówczas pomocne okazują się specjalne urządzenia: są to napowietrzacze oraz pompy.

Zalety napowietrzacza lub pompy napowietrzającej

Tlen w wodzie jest niezwykle ważny dla żyjących tam organizmów, w tym ryb. Pompa do oczka wodnego okazuje się niezbędna szczególnie w sezonie letnim, gdy temperatura wody jest wysoka, co powoduje namnażanie się sinic i glonów. Gdyby nie napowietrzacz do oczka wodnego te organizmy zajęły by cały zbiornik prowadząc do tego, że woda stałaby się zielona i śmierdząca. Wprowadzenie odpowiedniej ilość tlenu pomaga wówczas zachować równowagę biologiczną, dzięki czemu zarówno ryby, jak i inne pożyteczne mikroorganizm mogą spokojnie się rozwijać.

To jednak nie wszystko. Napowietrzanie oczka wodnego w zimie jest szczególnie ważne, gdy oczka wodne są zarybione. Nie pozwalają one całkowicie zamarznąć zbiornikowi, co ratuje ryby przed śmiercią z uduszenia. Poza tym zastosowanie urządzeń, które służą napowietrzanie oczka lub stawu zwiększa wydajność filtrów.

Rodzaje napowietrzaczy do oczek wodnych

Napowietrzacze do oczka wodnego dzielimy na dwa rodzaje. Jedne wymagają podłączenia do nich pompy, zaś drugie mają już pompę wbudowaną. Mało tego, są one tak skonstruowane, że bardzo często wyglądają jak element krajobrazu imitując rosnące przy oczku rośliny.