Skimmery idealne do oczek wodnych

Skimmer to urządzenie, które bardzo skutecznie oczyszcza powierzchnię wody z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Jest wykorzystywany w różnych zbiornikach, także w oczkach wodnych, stawach i basenach.

Skimmer do oczka wodnego

Skimmer do oczka wodnego jest idealnym urządzeniem, które oczyści powierzchnię wody z najgorszych zanieczyszczeń, które pływają na wodzie. Należą do nich przede wszystkim liście, igły, płatki kwiatów, pyłki, piórka, itp. W dużej mierze wspomaga filtr do oczka wodnego, gdyż te na pozór nieszkodliwe zanieczyszczenia opadając na dno zaczynają się rozkładać. To gnicie wytwarza toksyny, które mogą zaszkodzić zarówno roślinom jak i rybom.

Rodzaje skimmerów do oczka wodnego

Skimmery do oczka wodnego albo stawu można podzielić na trzy rodzaje:
– skimmery brzegowe – instalowane już podczas budowy oczka w pionowych ścianach. Używa się ich głównie w większych zbiornikach, jak stawy lub baseny.
– skimmery pływające – urządzenia poruszające się swobodnie po zbiorniku i zbierające zanieczyszczenia na sporej powierzchni wody.
– skimmery zanurzalne – urządzenia umieszczane na dnie, więc przeznaczone są do niezbyt głębokich zbiorników.

Każdy skimmer do oczka działa na podobnej zasadzie. Zasysa znajdujące się na powierzchni wody zanieczyszczenia i zatrzymuje je wewnątrz. W zależności od modelu może on tylko mechanicznie filtrować wodę w specjalnym koszu, ale również przepuszczać zassaną wodę przez specjalne filtry. Wybór skimmera zależy przede wszystkim od wielkości zbiornika, roślin, zarybienia i zanieczyszczenia.