Rodzaje filtrów do oczek wodnych

Dobrze dobrane filtry do oczek wodnych zapewniają czyste i pięknie prezentujące się zbiorniki o każdej porze roku. Woda jest w nich czysta, nie mętnieje i nie staje się zielona. Gwarantują one właściwe oczyszczanie wody i usuwanie zanieczyszczeń.

Tych zaś jest wiele: od rozkładających się na powierzchni liści, poprzez glony, aż po odchody ryb. Wszystkie te procesy wzrastają jeszcze, gdy oczko lub staw są nasłonecznione. Dlatego tak ważny jest odpowiednio dobrany zestaw filtracyjny do oczka wodnego. Wyróżniamy dwie główne grupy:

Filtry ciśnieniowe doskonałe do niewielkich oczek

Filtr ciśnieniowy do oczka wodnego charakteryzuje się tym, że jest niemal całkowicie zakopany w ziemi. Woda przemieszcza się pod ciśnieniem do zbiornika. Jest to doskonałe rozwiązanie do małych i średnich oczek wodnych oraz stawów, a także różnego rodzaju kaskad i strumieni- tak modnych w naszych ogrodach. Dzięki niemu woda będzie przejrzysta, a wszelkie zanieczyszczenia będą zasysane przez filtr.

Filtry przepływowe do dużych oczek i stawów rybnych

Filtr przepływowy do oczka wodnego montuje się zazwyczaj w przypadku średnich i dużych zbiorników, w tym w zarybianych karpiami stawach. W przeciwieństwie do filtra ciśnieniowego do oczka, który jest zakopywany w gruncie, filtr ciśnieniowy jest umieszczany na brzegu. Umieszczenie go nad lustrem wody jest konieczne z uwagi na grawitację: woda spływa z filtra do oczka lub stawu. Wyjątek stanowią specjalne filtry przepływowe z lampami UVC i pompą do małych stawów, które można umieścić pod wodą.