Pompy do oczek wodnych

Żeby oczko wodne spełniało swoją rolę, czyli było chlubą naszego ogrodu, musi być przede wszystkim dobrze oczyszczone i napowietrzone. Niewielkie zbiorniki nie są w stanie same się oczyścić, dlatego pomocą służy pompa wodna do oczka. Jest to urządzenie, które zawsze się sprawdzi.

Rodzaje pomp

W przypadku oczek wodnych i fontann wyróżniamy pompy zewnętrzne, znajdujące się poza zbiornikiem oraz pompy wewnętrzne zanurzone w wodzie. Pompy zewnętrzne służą do napowietrzania i niekiedy filtrowania wody, zaś wewnętrzne wykorzystywane są nie tylko do napowietrzania, ale również do oczyszczania (z filtrem) oraz niekiedy do tworzenia spektakularnych efektów w przypadku kaskad lub fontann. W zależności od funkcji pompy do oczek wodnych, ceny są również zróżnicowane.

Trzy parametry pompy

Podczas wyboru pompy do oczka należy wziąć pod uwagę trzy parametry. Są to: wydajność (maksymalna ilość wody, jaką jest w stanie wypompować w ciągu godziny), wysokość podnoszenia wody (ważna szczególnie przy projekcie kaskady lub fontanny jako dodatkowej atrakcji oczka) oraz pobór mocy (pompa działa przez ok. 8 miesięcy w roku, więc jest to ważne dla naszego budżetu. Zwykle potrzebują napięcia 230 V, ale są też modele z transformatorem).

Kiedy czyścić pompę?

Niezależnie od tego czy to pompa do małego oczka wodnego, czy też pompy z filtrem do oczek wodnych, wymagają one czyszczenia i konserwacji. Pierwszym sygnałem jest mniejszy strumień wypływającej wody oraz spadek jej ciśnienia. Należy zwrócić na to uwagę i w razie potrzeby odpowiednio szybko zareagować.