Lampa UV jako rozwiązanie na zanieczyszczone oczko wodne

Lampy UV są znane i stosowane w wielu miejscach. Istnieje też lampa ultrafioletowa do oczka wodnego, która pomaga utrzymać czystość wody.

Zalety stosowania lampy UV

Każdy właściciel ogrodu lub działki, na której terenie znajduje się oczko wodne lub staw spotyka się z sytuacją, gdy woda zaczyna mętnieć i zmieniać kolor na zielony. Owszem jest chemia do oczek wodnych, są preparaty na glony w oczku i preparaty do stawu. Jednak równie skuteczna jest lampa UV do stawu i oczka wodnego.

Lampa UV skutecznie usuwa zielenice, czyli glony, które prowadzą do zarastania zbiornika wodnego i nie pozwala im się namnażać. Promieniowanie ultrafioletowe niszczy DNA komórek bakterii, co prowadzi do ich obumierania. Dlatego często jest ona określana jako lampa na glony do oczka.

Drugą korzyścią jest to, że wiele roślin wzrasta o wiele lepiej i gęściej, gdyż promieniowanie utlenia potrzebne związki azotu.

Gdzie stosować lampy UV?

Nadaje się do wszystkich zbiorników. Lampa UV do oczka wodnego, stawu czy sadzawki na pewno spełni swoją rolę. Stosuje się ją latem, nawet w nocy. Nie należy stosować lampy z uszkodzoną obudową, gdyż promieniowanie nie ma wydostawać się na zewnątrz.

Lampę dobiera się w zależności od wielkości zbiornika. Mocowana jest za pomocą węża za pompą. Umieszcza się ją na brzegu, a obudowa chroni przed warunkami atmosferycznymi. Warto zamocować lampę na pokrywie filtra, gdyż filtr wyłapuje obumarłe glony i zapobiega przedostawaniu się ich do wody. W przeciwnym wypadku trzeba usuwać je mechanicznie, np. za pomocą odkurzacza.