Karmienie ryb w stawie

Wiele osób hoduje ryby, o które chce dbać jak najlepiej. Ażeby był jak najlepszy przyrost, potrzebna jest karma dla ryb w stawie. Nie każdy jednak wie, jak właściwi go podawać.

Karmienie ryb w stawach i oczkach wodnych

Zwykle ryby mają dostęp do naturalnego pokarmy: roślin, narybku i zooplanktonu. Jednakże i tu są odstępstwa. Oczka wodne mają niewielki rozmiar, więc i dostęp do pożywienia jest ograniczony. W stawach hodowlanych natomiast stosuje się karmienie, by polepszyć przyrost ryb. Niekiedy pasza dla ryb w stawie stanowi również swego rodzaju proces oswajania ryb.

Karma dla ryb do stawu – kiedy potrzebna?

W naszym klimacie karma do ryb do stawu przydaje się na przełomie od kwietnia i maja do października. Gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, ryby zapadają w stan podobny do letargu i nie żerują. W zależności od pory roku i wieku ryb zmienia się też rodzaj karmy.

Pokarm dla ryb w stawie może się różnić w zależności od gatunków i wieku hodowlanych ryb, a także pory roku. Występują różne, odpowiednio zbilansowane mieszanki zbóż, granulat czyli gotowa pasza dla ryb w stawie, pasze kondycyjne i lecznicze.

Jak karmić ryby w stawie

Warto pamiętać, że między kwietniem a majem, kiedy ryby budzą się z zimowego letargu, mają one najwięcej naturalnego pokarmu. Karmienie ryb w stawie należy rozpocząć, gdy ryby zaczynają interesować się granulatem. Warto podawać paszę w niewielkich ilościach, ale systematycznie. Przy upalnej pogodzie zaleca się podawać paszę wcześnie rano, by ryby strawiły ją zanim woda będzie najbardziej nagrzana.