Czy bakterie mogą oczyścić staw?

Każdy właściciel działki, czy ogrodu marzy o czystym i niezarośniętym stawie lub oczku wodnym. Błękitna, przejrzysta woda od razu przyciąga wzrok i uspokaja. Wbrew pozorom, uzyskanie takiego efektu nie jest takie trudne. Służą do tego bakterie do oczyszczania stawu i bakterie do oczka wodnego. Czym różnią się od różnych preparatów? Naturalnością.

Bakterie do stawu i oczka wodnego

Każdy właściciel stawu lub oczka wodnego stanie w pewnej chwili w obliczu zarastania i zanieczyszczenia wody. Jest to zupełnie naturalny proces, który jednak zachodzi często zbyt szybko w wyniku nadmiernej ilości azotanów i fosforanów wykorzystywanych w środkach ochrony roślin, sztucznych nawozów, a nawet ścieków. Nie pozostaje wówczas nic innego, jak uciec się do oczyszczania wody w oczku wodnym. Można skorzystać z chemii albo sięgnąć po specjalne bakterie do stawu lub oczka wodnego. Są to specjalne preparaty, a ich przewaga polega na tym, że wykorzystuje się do nich specjalnie dobrane, odpowiednie szczepy bakterii.

Ta metoda jest prosta, ekologiczna, a przede wszystkim bezpieczna dla roślin i zwierząt. Ich użycie nie wpłynie negatywnie na ekosystem, a ryby pływające w stawie będą zupełnie bezpieczne.

Jak działają bakterie do oczyszczania stawów

Bakterie do oczyszczania stawu działają w sposób naturalny i praktycznie wyręczają nas w pracy. Odpowiednio wyselekcjonowane szczepy bakterii żywią się organicznymi resztkami, które znajdują się w wodzie. Należą do nich np. odchody ryb, martwe owady, liście, itp. Ponadto bakterie do oczka wodnego zapobiegają tzw. kwitnieniu wody, czyli rozmnażaniu się glonów i likwidują chorobotwórcze drobnoustroje oraz muł. Dzięki nim zostaje przywrócona równowaga w wodzie: nawet w tej zanieczyszczonej azotanami i fosforanami spływającymi wraz z nawozem z pobliskich pól.

Bakterie do czyszczenia stawu lub oczka wodnego sprawiają, że woda jest przejrzysta, a ryby nieskażone. Wyręczają człowieka w mozolnej pracy, jaką jest oczyszczanie zbiorników wodnych i pozwalają cieszyć się pięknem wody, w której przeglądają się słońce i niebo.